Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?

Çocuklar genellikle 6.aydan itibaren süt dişlerini ,6.yıldan itibaren de daimi dişlerini  çıkarmaya başlarlar.Çocuklar diş çıkarma dönemlerinde bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Diş Çıkarma Döneminde Çocuklarda Görülen Belirtiler

Diş çıkarma dönemlerinde dişlerin dişetine uyguladıkları basınç nedeniyle o bölgede iltihap ve buna bağlı olarakta ağrı ve ateşe sebep olabilir.Bu dönemde çocuklarda aşırı tedirginlik,ateş,gündüzleri huysuzluk,geceleri uykusuzluk,daha fazla salya gelmesi,öksürük,dişetlerinde kızarıklık ve şişlik gözlenebilir.

Diş çıkarma dönemlerindeki çocuklar daha çok yiyecek seçmeye başlayabilir,ağzına parmağını veya başka bir cismi alıp çiğneyebilir. Dişlerin çıkmasına bağlı olarak ağız içinde kaşınmalar meydana gelir ,çocuklar da rahatlamak amacıyla ellerine geçen herşeyi ağızlarına alma eğilimindedirler.

Diş Çıkarma Döneminde Rahatlatıcı Yöntemler;

Diş çıkarırken ki şikayetleri geçici olarak önlemek için çocuklara  çiğnenebilecek şeyler  verilmeli.  Örneğin soğuk diş halkası ,sert bisküvi veya diş fırçası gibi.Şekerli,asitli ve benzeri zaralı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı.Sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.Havuç gibi sert sebzeler çiğnemesi için verilen uygun gıdalardan.

Bebeğin rahatlaması için uygun bir diş kaşıyıcı alınabilir fakat bu diş kaşıyıcısının plastik veya boyalı olmamasına dikkat edilmelidir.

Şikayetleri azaltmak için temiz ve soğuk bir bez ile bebeğinizin diş çıkaracak bölgesine masaj yapabilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde dişetlerinde ki baskıdan dolayı ufak ufak kanamalarda görülebilir.Bunu gidermek için o bölgeye buzlu pamuk yerleştirilmesi hem kanamayı durdurur hemde diğer şikayetleri de ortadan kaldırır.

Tüm bu yapılanlara rağmen hala şikayetler devam ediyorsa doktorunuza danışıp gerektiğinde uygun bir ilaç verilebilir.

PAYLAŞ