Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Nedir ?

Zirkonyum diş nedir? Veya Zirkonyum kaplamalar estetik midir? Gibi sorularla çok sık karşılaşıyoruz.Peki nedir bu zirkonyum?

Zirkonyum materyali 1700’lü yıllarda bulunan çok dayanıklı ve ışık geçirgenliği olan bir materyal.Bu yüzden dişhekimliğinde ihtiyaç duyulan özelliklere sahip olduğu için dişhekimliğinin birçok alanında kullanılmaktadır.Özellikle estetik ve biyouyumlu olmasından dolayı tercih edilmektedir.Aynı zamanda dayanıklılık ve korozyona karşı mükemmel bir direnç gösterdiği için çokça tercih edilmektedir.

Daha çok pretetik restorasyonlarda kullanılmakla beraber,implantlarda ara parçası olarak,ortodontide ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Halk arasında kaplama diş olarak bilinen sabit protezlerde zirkonyum bugün en çok kullanılan materyallerden biridir.Zirkonyum diş kaplamaları dayanıklılık ve korozyon direncinin yanında ışık geçirgenliği sayesinde hastalarımızın estetik beklentisinide en güzel şekilde karşıladığı için bugün ve bundan sonrada çokça kullanılacaktır.

Zirkonyum diş,beyaza yakın şeffa bir metaldir.Bu metalin üzerine porselen yığdırılarak estetik kaplamalı dişler elde edilir.Zirkonyum metalinin en önemli özelliği doğal dişlere uyum sağlayacak ışık geçirgenliğine sahip olması ve bundan dolayı estetik dişlere sahip olma olanağı sağlamasıdır.

Zirkonyum metali aynı zamanda dişetine de uyum gözterdiği için biyouyumlu bir materyaldir.

Zirkonyumun bu avantajlarından dolayı uzun yıllar boyunca kullanılacağı öngörülüyor.

Zirkonyum Diş Estetik midir?

Zirkonyum metali diğer metallerden farklıdır.Metal destekli porselenlerde alttaki metal siyah ve ışık geçirgenliği olmadığı için estetik beklentiyi iyi bir şekilde karşılayamaz.Zirkonyumda ise beyaz ve ığık geçirgenliğinden dolayı doğal dişlere daha yakın bir görünüm sağlar.Işık geçirgenliği ve renk seçeneğinden dolayı estetik beklentiyi oldukça iyi karşılarlar.

Ayrıca metal destekli porselenler dişetlerinde alerjik reaksiyon oluşturabileceğinden dişetleri üstünde morluklara sebeb olabilir.Bu durumda dişetleri morardığı için doğal bir görünümün önüne geçecektir.Zirkonyumda ise böyle böyle bir alerjik durum söz konusu olmadığı için dişetlerinde de morarma yapmazlar.Bu yüzden dişetleri daha doğal dururlar.

Zirkonyum kaplamalar bu avantajlarından dolayı günümüzde gittikçe yaygınlaşmaya devam ediyor.

Zirkonyum Diş Fiyatı Ne Kadar

Zirkonyum kaplamalar materyalinin metal destekliden daha pahalı ve işçiliğinin daha fazla olmasından dolayı biraz daha pahalıdırlar.Fakat birkaç sene öncesine göre bugün rekabet ve yaygınlaşmadan dolayı zirkonyum kaplamaların fiyatında biraz düşme olmuştur.Yeterli estetik ,biyouyumluluk ve dayanıklılık avantajlarından dolayı fiyat farkına bakmadan tercih edilebilir.