Bağcılar Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş çürüğü dolgu ile  tedavi  edilmeyince pulpa odasına kadar ilerler. Pulpa odasına ve dişin kanallarına ilerleyen bakterilerden dolayı başlangıçta ağrı,akut iltihap ve sonrasında kronik iltihaba dönüşür.Bu nedenle bunu önlemek için dişlere kanal tedavisi uygulanır.Peki kanal tedavisi ile ne yapılır? Kanal tedavisi ile dişlerin içerisine sızan çürük önce temizlenir.Daha sonra halk arasında ‘dişin siniri’ olarak bilinen pulpa odası ve kanalların içerisindeki besleyici damar ve sinirler alınır. Pulpa odası ve kanallar iyice temizlendikten sonra kanal dolgusu ve üst dolgusu yapılır.

Kanal Tedavisinin Belirtileri Nelerdir?

Kanal tedavisinin en önemli belirtisi ağrıdır.Özellikle gece ağrılar daha fazla görülür.Soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklerden dişler etkilenirler ve ağrı meydana gelir.Dişin üzerine basınca yine ağrı hissedilebilir.Daha ileri boyutta ağızda şişlik ağrı ve ateş birlikte görülebilir.Böyle durumlarda hemen bir diş hekimine gidilmelidir. Kanal tedavisinin en önemli teşhisi için ise radyografik film alındıktan sonra yapılır.

Kanal Tedavisinde Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisine başlamadan önce lokal anestezi ile diş uyuşturulur.Bundan sonra hiç ağrı hissetmeden kanal tedavisi yapılabilir.Kanal tedavisi sonrasında ağrı olur mu? Kanal tedavisinde kullanılan anesteziler ortalama 2-7 saat arasında dişi uyuştururlar.Bu süre içerisinde ağrı genellikle olmaz fakat uyuşukluk geçtiğinde ilk gün hafif ve orta şiddette ağrı mümkündür.Bunun için doktorunuzun tavsiyesi üzerine ağrı kesici bir ilaç kullanabilirsiniz.Kanal tedavsi sonrasında yaklaşık birkaç gün boyunca da dişin üzerine basınca hafif bir ağrı hissedilebilir fakat bu da geçici bir ağrdır.

Kanal Tedavisi Tek Seferde Biter Mi?

Kanal tedavisi işlemi çoğu zaman tek seansta bitecek bir işlemdir. Ancak bazı dişlerde akut veya kronik iltihap olması,dişin devital olması,açık pulpa olması gibi durumlarda birkaç seans pansuman yapılarak kanal tedavisi bitirilebir. Bunun için ilk seanstan sonra dişin içine geçici dolgu yerleştirilir. Daha sonra her gelişinde geçici dolgu çıkarılır ve pansuman yapılır. En son geldiğinde de Bağcılar kanal tedavisi işlemi bitirilir.

Bağcılar Diş Hekimi Recep BAYAR

PAYLAŞ