İmplant güvenli midir?

tedavilermenu

 

İMPLANT GÜVENLİ MİDİR?

İmplant yapımında kullanılan titanyum maddesi doku ile hiçbir reaksiyona girmeyen ve oldukça biyouyumluluğu olan metal bir yapıdır. Titanyum dişhekimliğinde yaklaşık 50 yıldan beridir kullanılıyor.İyi bir planlama, tecrübeli bir ekipman ile sterilizasyonu yeterince iyi olan bir ortamda yapılan implantlar hastalar tarafından da  iyi bir bakıma tabi olurlarsa başarı oranları oldukça yüksek olmaktadır.

İMPLANT UYGULAMALARI

Bugün implant teknolojisinde ki gelişmelerin de artmasıyla hem implantın uygulanabilirliği kolaylaşmış hem de uzun ömürlü başarılı sonuçlar alınmıştır. Tabi ki hastalarımızın iyi bir şekilde ağız bakımlarına özen göstermeleri gerekir.

Başarısını ispatlamış implantların tercih edilmesi de implantın uzun ömürlü olmasını  ve güvenliliği açısından öenmlidir.

İmplant yapılan hastalarında anamnezi önemlidir. Sistematik hastalıklara bağlı olarak bazı hastalarda implant başarısını düşüren etkenlerde mevcut.Kalp rahatsızlığı,diyabet,terapi gören hastalar ,hipertansiyon   gibi hastalıklarda implant başarısını etkileyen  öenmli sistematik hastalıklardır.Bu tip sistematik hastalıkları olan hastaların doktorlarıyla görüşülmeli konsültasyon alınmalı ve hastalık kontrol altında ise implant yapılmasında bir sakınca olmayabilir.Tabi bazı hastalıklar kontrol altında olsalar dahi implant yapılması uygun olmayabilir.

Yine sigara ,alkol kullanan hastalarda ve ağız hijyeni iyi olmayan hastalarda implantın yapılması uygun olmayabilir.Bu hastalarda ilerde dişeti çekilmesi ve buna bağlı olarak kemik çekilmesi görülebilir ki nu da implant güvenirliğini ve ağız sağlığını etkiler.

Hastanın kemik tipi ,kalınlığı,dişeti sağlığı,çene yapısı gibi faktörlerde implant sonrasında ileri dönemlerde implant başarısını etkileyen faktörlerdir.

İmplantın uygulandığı klinik ortamının steril olması ,iyi bir ekipmana sahip olması da implant başarısını  etkileyen önemli etkenlerdir.

Tüm bu faktörler göz önüne alınarak iyi bir planlama ile yapılan implantlar oldukça güvenlidir.İmplantların birçok avantajından dolayı gelecekte daha da yaygın hale gelmesini tahmin ediyoruz.