İmplant Nasıl Uygulanır?

tedavilermenu

 

İmplant nasıl uygulanır?

implant

İmplant uygulamaları hastaların tahmin ettiği kadar zor bir yöntem değildir,hatta çoğu zaman bir diş çekiminden daha kolaydır. Steril bir ortamda iyi bir ekipman ile implant endikasyonu doğru koyulmuş hastalarda implantlarda komplikasyonsuz bir uygulama ile uzun dönem başarılar elde edilir.

Öncelikle hastalar iyi bir şekilde muayene edilmelidir.Panaromik film yanısıra dental tomografi de alınabilir.Bir planlama yapıldıktan sonra ameliyata başlanır.Ameliyat genellikle  lokal anestezi altında yapılır.Bazen genel anestezi,sedasyon veya hipnoz vb. yöntemlerde kullanılabilir.

implanrtAmeliyat ortamının steril olması ve yeterli ekipmanın bulundurulması gerekir. Hastaların tok karınla gelmeleri istenir. Anestezi yapılıp uyuşturulduktan sonra implant yapılacak bölgede önce dişeti kaldırılır,daha sonra implantın gireceği yuva için kemik kaldırılır.Ameliyat sırasında implantlar kemik içine yerleştirilir,dikişler atılır.Her implant yaklaşık 10-20 dk sürer. Bu operasyon sırasında kemik grefti veya sinüs operasyonu  gerekebilir. İmplantlar yerleştirildikten sonra 2 ay ile 6 ay arası bir bekleme (implant ile kemiğin kaynaşması için) gerekir. Bazı durumlarda operasyondan hemen sonra da üst protezlere başlanabilir, bunlara da immediat yükleme denilir.

Operasyon sonrasında hastalar doktorun tavsiyesine göre hareket etmelidirler. Operasyon ne kadar önemliyse operasyon sonrasında hastaların dikkat etmeleri gereken kurallar da bir o kadar önemlidir.