Ramazanda Diş Tedavileri

Ramazan ayı geliyor.  Oruç tutan herkesin bu dönemlerde kafasını karıştıran sorular olur. “oruçlu iken diş fırçalanır mı, dolgu yapılır mı” vs vs..
Ramazan ayı içerisinde 16 saat yemek yenilmeyecek, ağız boş kalacak. Bu süre içinde dişlerde çürüme riski artmaktadır.Özellikle sahurda yemek yedikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.Diş fırçası, misvak vasfındadır. Önceden misvak ne ise şimdi diş fırçası odur. Bu sebeple diş fırçası macun olmadan ister öğleden önce ister sonra, oruçlu iken de kullanılabilmektedir, kullanılmasında da fayda vardır.

Diş fırçasının ıslak kullanımı ile ilgili farklı rivayetler vardır. Kimi hocalar kabul ederken kimi kabul etmemektedir. Ancak kuru olarak diş fırçalanmasında sakınca yoktur.

Dişe dolgu yapılması orucu bozmaz.  Ancak burada önemli olan, tedavi yapılırken su ya da kan yutulmamasıdır.

Cilt üzerine sürülen bir krem nasıl orucu bozmuyorsa, diş üzerine koyulan dolgu da orucu bozmaz. Çünkü direk kana geçmemektedir. Beslenme ile ilgisi yoktur, vücuda keyif vermemektedir.

Tedavi yapılırken iğne yapılması konusunda da ihtilaflar vardır. İlaç niyetine olan bir iğne yapımının orucu bozamayacağı söylense de tedbirli olmakta fayda vardır.

Bu yüzden dişin çekilmesi orucu bozmaz iken, diş çekimi için iğne yapılması gerektiği için iftardan sonraya ertelemekte fayda vardır.

Sonuç olarak; diş tedavileri sırasında iğne yapılmadığı, su ya da kan yutulmadığı müddetçe oruçlu iken diş tedavisi yaptırmakta sakınca yoktur. Diş fırçasında macun olmadığı müddetçe diş fırçalamakta da sakınca yoktur.

Diş tedavilerini tek tek bu açıdan ele alırsak;

* Diş dolgusu yapımı sırasında dişi uyuşturulmazsa, seans sırasında hasta su ve kan yutmazsa oruçlu iken de dişe dolgu yapılabilir.

*Dişe kanal tedavisi yapımında, ilk seans için mutlaka uyuşturma gereklidir. Sonraki seanslar için dişin uyuşturulması kişinin ağrı eşiğine bağlıdır. Normalde uyuşturmaya gerek yoktur. Bu durumda kanal tedavisinin ilk seansında iğne gerektiği için oruçlu değilken yapılmasında fayda varken, sonraki pansuman ve dolum seansları oruçlu iken yapılabilir.

*Diş çekiminde dişin mutlaka uyuşturulması gerekmektedir. Bu yüzden oruçlu değilken yapılmasında fayda vardır.

*Damak yapımı için ölçü alınırken dişin uyuşturulmasına gerek yoktur. Hastanın bir şey yutması da gerekmemektedir. Bu yüzden oruçlu iken ölçü alınmasında sakınca yoktur.

*Diş kesimi – köprü yapımında, diş kanal tedavili değilse dişin uyuşturulması gerekmektedir. O yüzden oruçlu değilken diş kestirilmesi daha doğru olacaktır. Ancak daha önce kesilmiş bir dişin oruçlu iken ölçüsünün alınmasında sakınca yoktur.

* Sabit protezler(köprü, kaplama, kron) için de hareketli protezler(total, parsiyel,damak, kancalı diş) için de provaların oruçlu iken yapılmasında oruç bozulmaz.

PAYLAŞ