Şeffaf Apareylerle Telsiz Ortodonti

Tel ile yapılan&Telsiz şeffaf ortodonti

Şeffaf apareyler,dişlerdeki çapraşıllıkları,düzensizlikleri,dişler arasındaki boşlukları ve benzeri durumları düzeltmek için kullanılan diş tellerinin yerine kullanılan diş plaklarıdır.Telsiz ortodonti denilen şeffaf apareyler diş teline göre daha konforlu olukları için tercih edilebilir.Şeffaf apareylerin daha birçok avantajı bulunmaktadır.Hastalardan alınan ölçü ve fotoğraflar sonrası ileri teknoloji ile yapılan analizler sonucu kişiye özgü apareyler hazırlanarak tedaviye başlanır.

Şeffaf plaklar ile yapılan tedavi yöntemi tel ile yapılan yöntemlere göre daha kolay ve konforludur.Ayrıca çoğu zaman dışardan farkedilmeyecek derecede bir görünümde oldukları için hastalarımız şeffaf plaklarla yani telsiz ortodonti ile tedavi seçeneğini kabul ediyorlar.

Şeffaf apareyler doktorun tavsiyesi üzerine ortalama günlük 20-22 saat miktarında takılmalıdır.Telsiz ortodontide şeffaf plaklar 2 haftada bir değiştirilirler.Her apareyle birlikte dişlerde 0.05 mm hareket meydana gelir.

Braket telleriyle yapılan ortodontide hasta açısından hem ağız fonksiyonu hem estetik açıdan problemler yaşandığı için şeffaf apareylere ihtiyaç duyulmuştur.Braket telleri yanak ve dudakta yara oluşturabilir,yiyecek ve plak retansiyonuna sebeb olabilir.

Dolayısıyla temizlenebilirliği zor olduğu için tedavi süresi boyunca çürüklere ve kötü ağız hijyenine sebeb olabilir.Fakat şeffaf plaklarda bu durum söz konusu olmamatadır.Hastalarımız istediği zaman çıkarabilmekte ve ağız hijyenini en iyi şekilde koruyabilmektedirler.

Telsiz ortodontide tedavi süresi hastanın çapraşıklık derecesine göre değişebilmektedir.Alınan ölçü sonrasında yapıan analizlerden sonra tedavis süresi belirlenebilir.